Slovenská republika v Stratégii EÚ pre dunajský región (Dunajskej stratégii)
Čo je dunajská stratégia?
Dunajská stratégia je jednou z makro- regionálnych stratégií EÚ pre prepájanie regiónov EÚ, ktoré majú spoločné potreby a čelia rovnakým výzvam. SR je súčasťou EÚ stratégie pre dunajský región. Stratégia je známa aj pod skratkou EUSDR ( EU Strategy for the Danube Region), ale aj pod slovnými spojeniami „Danube region strategy“, „Danube strategy“, „Dunajská stratégia“.
V súčasnosti 4 makroregionálne stratégie:
Viac o EÚ makrostratégiách nájdete tu: https://ec.europa.eu/regional_policy/policy/cooperation/macro-regional-strategies_en
Aké sú ciele a priority dunajskej stratégie?
Dunajská stratégia je postavená na systéme pilierov, ktoré koncentrujú v sebe jednotlivé tématické oblasti (tieto oblasti sa volajú prioritné oblasti – priority areas, s v skratke PA):
I. pilier: Prepojenie dunajského regiónu
II. pilier: Ochrana životného prostredia v dunajskom regióne
III. pilier: Rozvíjanie prosperity v dunajskom regióne
IV. pilier: Posilnenie dunajského regiónu
Kľúčovým dokumentom pre spoznanie cieľov a zámerov („actions“) jednotlivých prioritných oblastí je dokument „akčný plán“, dostupný na linku: https://danube-region.eu/wp-content/uploads/2020/04/EUSDR-ACTION-PLAN-SWD202059-final-1.pdf .Všetky prioritné oblasti (PA) majú koordinačné skupiny, tzv. Priority area coordinators (PACs) a v rámci nich sú zastúpené slovenské inštitúcie, ktoré sa téme venujú. Kontakt na koordinačné skupiny je prístupný tu: https://danube-region.eu/contact/priority-area-coordinators/
Zároveň má stratégia aj národných koordinátorov, ktorý však nemajú v kompetencii jednotlivé prioritné oblasti (tieto riešia PACs), ale koordinujú zastúpenie SR v stratégii.
Zoznam národných koordinátorov je dostupný tu: https://danube-region.eu/contact/national-coordinators/
Prečo sa potrebujem oboznámiť s Dunajskou stratégiou, keď podávam žiadať v rámci Interreg Danube?