V dňoch 26-27. marca 2025 sa v Bratislave konalo medzinárodné podujatie pre podporu spolupráce medzi projektami a makroregionálnou stratégiou pre Dunajský región (EUSDR).
Dvojdňové kapitalizačné podujatie pre projekty Intereg Danube Region Programme bolo zahájené projektovou návštevou Slovak Business Agency, ktorá v rámci Interreg Programu dunajského regiónu realizuje štyri projekty - Circular DigiBuild, SMEnergy, Danube4SEcosystem a We.Circular.
Samotný seminár bol organizovaný v sídle Centra vedecko-technických informácií a prezentované boli projekty zamerané na podporu obehovej ekonomiky, udržateľných miest a regiónoch, inteligentnej špecializácie, Industry 4.0 a transfer technológií. Na podujatí sa zišlo viac ako 50 participantov z 11 krajín celého širokého dunajského regiónu.
Podujatie bolo organizované koordinátormi prioritných oblastí dunajskej stratégie PA7, ktorým je Ministerstvo školstva, vývoja, výskumu a mládeže SR v spolupráci s Ministerstvom investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR, ktoré je národným orgánom pre Danube region programme ako aj národným koordinátorom EUSDR (Dunajskej stratégie), koordinármi PA8, ktorým sú zástupkyne z Ministerstva hospodárstva, práce a cestovného ruchu Bádensko-Württembersko a Ministerstva hospodárstva Chorvátskej republiky a Belehradskej univerzity, ktorá spolu koordinuje PA7.
Hlavnou myšlienkou podujatia bolo vytváranie prepojení medzi strategickou a projektovou úrovňou, hľadanie synergií medzi projektmi prispievajúcimi k dosahovaniu cieľov prioritných oblastí PA 7 - Rozvoj znalostnej spoločnosti prostredníctvom výskumu, vzdelávania a informačných technológií a PA 8 - Podpora konkurencieschopnosti podnikov vrátane rozvoja zoskupení. Podujatie malo za cieľ vytvoriť a rozvíjať funkčné prepojenia medzi nimi Dunajskou stratégiou, projektami realizovanými v progamme Danube Region Program a rôznymi inými aktérmi a iniciatívami.
Druhý deň seminára sa realizoval za okrúhlymi stolmi. V troch paralelných skupinách, zameraných na obehovú ekonomiku (Skupina 1), udržateľné mestá a regióny (Skupina 2) a Inteligentnú špecializáciu, Industry 4.0 a transfer technológií (Skupina 3) sa účastníci snažili o prepojenie medzi projektmi pomocou synergií, s cieľom vytvárať tematické siete, stavať na poznatkoch z obdobných projektov či v neposlednom rade zlepšiť viditeľnosť výsledkov realizácie projektu za účelom zvýšenia vplyvu na proces tvorby politík v daných oblastiach.
Sledujte nás na našom Facebooku: Programy nadnárodnej spolupráce - Národné kontaktné body | Bratislava | Facebook