Everybody knows that plastic pollution in seas and rivers is one of the greatest problems the world is facing today. The Tid(y)Up project, which recently presented the results in its final conference on 8th and 9th November in Budapest and Kisköre, has been focused on this important topic and has strongly contributed not only to reducing plastic pollution in the Tisza-Danube basin, but also to providing tools, data, analyzes and recommendations to understand the risks of contamination flows and how to improve water quality. To do this, the project implemented several actions in order to monitor and reduce plastic pollution, such as macro- and microplastic sampling with research activities, and specific pilot actions. The onsite actions included significant river cleanup interventions to clean contaminated sites and collect riverine litter. Once collected, the litter has been separated with a separation methodology according to the materials, to be recycled. Experience shows that more than 60% of the riverine litter can be recycled.
The project had a very strong focus on public awareness raising. It has been published a waste reduction toolkit, which includes a guide for waste and ecological footprint reduction addressed to enterprises, schools, local governments, stakeholders and general public. It can be found on the Hungarian Association of Environmental Enterprises website https://kszgysz.hu/en/knowledge. The toolkit includes also posters, and different materials which have been distributed among the countries and translated in all the Danube languages, especially for students and public institutes. The project also had a key focus on legislation assessment. They have made a survey in all the partner countries and have collected the best practices regarding the national legislations, in order to understand how to improve the transboundary cooperation in legislation. This survey is a very good basis to intervene on legislation issues that we have to solve in the future, and it is a starting point to build a new approach in transboundary cooperation.
More information on the project website: https://www.interreg-danube.eu/approved-projects/tid-y-up Survey is available on the “Library” category.
By Laura Khamis, Interreg Volunteer Youth
V súčasnosti už každý z nás vie, že plastové znečistenie v moriach a riekach je jedným z najväčších problémov, ktorým dnes svet čelí. Projekt Tid(y)Up, ktorý nedávno prezentoval svoje výsledky na záverečnej konferencii 8. a 9. novembra v Budapešti a Kisköre, sa zameral na túto dôležitú tému a výrazne prispel nielen k zníženiu plastového znečistenia v povodí Tisy a Dunaja, ale vyvinul aj nástroje, zozbieral údaje a pripravil analýzy a odporúčania na pochopenie rizík kontaminovaných tokov a vypracoval návrhy ako zlepšiť kvalitu vody. Na tento účel sa v rámci projektu realizovalo niekoľko opatrení zameraných na monitorovanie plastového znečistenia, ako napríklad odber vzoriek z makro- a mikroplastov a špecifické pilotné činnosti. Aktivity zahŕňali aj čistenia riek s cieľom vyčistiť kontaminované miesta a zhromaždiť riečny odpad. Po zozbieraní sa odpad separoval podľa materiálov, ktoré sa majú recyklovať. Skúsenosti ukazujú, že viac ako 60 % riečneho odpadu sa dá recyklovať.
Projekt kládol dôraz na zvyšovanie povedomia verejnosti. Bol vydaný súbor nástrojov na znižovanie odpadu, ktorý obsahuje príručku ako znižovať odpad a ekologickú stopu určenú podnikom, školám, samosprávam, zainteresovaným stranám a širokej verejnosti. Príručka je dostupná na webovej stránke https://kszgysz.hu/en/knowledge. Súbor nástrojov obsahuje aj plagáty a rôzne materiály, ktoré boli distribuované medzi krajinami a preložené do všetkých jazykov dunajského regiónu, a sú určené najmä pre študentov a verejné inštitúcie. Projekt kládol dôraz aj na hodnotenie legislatívy. Urobili prieskum vo všetkých partnerských krajinách a zhromaždili najlepšie postupy týkajúce sa vnútroštátnych právnych predpisov, s cieľom zlepšiť cezhraničnú spoluprácu v oblasti právnych predpisov. Tento prieskum je veľmi dobrým základom na zasahovanie do legislatívnych otázok, ktoré musíme v budúcnosti riešiť, a je východiskovým bodom pre budovanie nového prístupu v cezhraničnej spolupráci.
Viac informácií na webovej stránke projektu: https://www.interreg-danube.eu/approved-projects/tid-y-up Prieskum je dostupný v kategórii „Library“.
Laura Khamis, Interreg Volunteer Youth