V dunajskom regióne určite nezostane nepovšimnuté rozsiahle a pozoruhodné kultúrne dedičstvo. Kultúrne, prírodné, historické a archeologické zdroje sú príležitosťou na zintenzívnenie spolupráce a prehĺbenie prepojenosti medzi krajinami povodia Dunaja. Tu je niekoľko príkladov projektov, ktorých cieľom bolo zlepšiť kultúrne dedičstvo v dunajskej oblasti. Tieto projekty boli implementované v spolupráci so slovenskými projektovými partnermi v rámci Danube Transnational Programme
Secesia je dôležitou súčasťou kultúrneho dedičstva dunajského regiónu. Projekt ARTNOUVEAU2 (pokračovanie projektu ARTNOUVEAU) malo za cieľ propagovať a zveľaďovať secesné dedičstvo s cieľom využiť ho ako prostriedok na posilnenie kultúrnej identity v dunajskom regióne a stavať na spoločnom dedičstve secesie aj v rámci regiónu. Projekt sa zameral najmä na zvýšenie informovanosti u širokej verejnosti, zlepšenie riadenia a ochrany tohto kultúrneho dedičstva zo strany inštitúcií a zvýšenie jej turistickej atraktivity, aby mohla byť aj faktorom ekonomického rastu.
DANUrB (DANube Urban Brand) bol projekt, ktorého cieľom bolo zvýšiť kultúrnu identitu v rámci dunajského regiónu a vytvoriť spoločnú značku, ktorá môže priniesť sociálne a ekonomické výhody pre komunity pozdĺž rieky. V tomto zmysle DANUrB označuje regionálnu kultúrnu sieť, v ktorej komunity spájajú svoje sily, aby dosiahli lepšie riadenie kultúrnych a ekonomických zdrojov, s cieľom vytvoriť spoločnú turistickú stratégiu, ktorá vedie k zvýšeniu počtu návštevníkov a podporuje ekonomický rozvoj.
Valorizáciou nevyužitého alebo skrytého kultúrneho dedičstva chcel DANUrB+ zvýšiť sociálno-ekonomické možnosti okrajových a prihraničných regiónov pozdĺž Dunaja na základe toho, čo vytvoril projekt DANUrB. Spoluprácou na miestnej a medziregionálnej úrovni môžu komunity zlepšiť budovanie svojich kapacít pri riadení zdrojov a dosiahnuť väčší blahobyt a turistickú príťažlivosť.
Dunajský región má rozmanité archeologické dedičstvo, ktorého viditeľnosť možno zhodnotiť a sprístupniť širokej verejnosti. Projekt Danube's Archaeological eLandscapes mal za cieľ posilniť toto dedičstvo pomocou nových technológií, akými sú virtuálna realita (VR) a rozšírená realita (AR), a to nielen na zlepšenie viditeľnosti archeologického dedičstva, ale aj aj na to, aby bolo dostupnejšie a atraktívnejšie, a prispelo k rozvoju trvalo udržateľného kultúrneho cestovného ruchu.
Limes Romanus predstavujú spoločné dedičstvo v krajinách dunajského regiónu. Limes predstavujú zvyšky hraníc Rímskej ríše. Toto spoločné dedičstvo môže vytvoriť novú expanziu pre kultúrny a trvalo udržateľný cestovný ruch. Projekt Living Danube Limes chcel upozorniť na všetky tieto aspekty s cieľom podporiť nové rozvojové stratégie pre historické a kultúrne dedičstvo a posilniť spojenie medzi krajinami prostredníctvom rímskeho dedičstva Limes.
Projekt INSiGHTS (Integrované stratégie pomalého, zeleného a zdravého cestovného ruchu) sa zameral na rozvoj stratégií cestovného ruchu, ktoré uspokoja zvyšujúci sa dopyt po pomalšom, ekologickejšom a zdravšom cestovnom ruchu. Prírodné a kultúrne zdroje dunajskej oblasti sa musia zachovať a zároveň zhodnotiť, aby sa stali dostupnejšími pre širokú verejnosť a atraktívnejšími ako turistické destinácie, najmä pre pomalý, zelený a zdravý cestovný ruch a vo všeobecnosti pre trvalo udržateľný cestovný ruch.
In the Danube Region the vast and remarkable cultural heritage certainly doesn’t go unnoticed. Cultural, natural, historical and archaeological resources are an opportunity to heighten cooperation and grow the connection between the countries of the Danube River basin. Here are some examples of projects whose aim was to enhance cultural heritage in the Danube Region and which were implemented with participation of Slovak partners within the Danube Transnational Programme.
The Art Nouveau is an important part of the Danube Region’s cultural heritage. The ARTNOUVEAU2 project (continuation of the ARTNOUVEAU project) aimed to promote and enhance the Art Nouveau heritage in order to use it as a vehicle for strengthening the cultural identity of the Danube Region and build on a common heritage of Art Nouveau within the Region as well. In particular, the project focused on increasing its knowledge in the general public, improving its management and protection by the institutions, and growing its tourist attractiveness, so that it can also be an economic growth factor.
DANUrB (DANube Urban Brand) was a project that aimed to increase the cultural identity within the Danube Region and to create a common brand that can grow social and economic benefits for the communities along the river. In this sense, DANUrB refers to a regional cultural network in which the Danube communities put together their forces to achieve a better management of cultural and economic resources, in order to create a common tourist strategy that leads to an increase in the number of visitors and boosts economic development.
Through the valorization of unused or hidden cultural heritage DANUrB+ wanted to increase the socio-economic possibilities of the peripheral and border regions along the Danube, on the basis of what created by the DANUrB project. With cooperation at local and interregional level, communities can improve their capacity-building in the management of resources, and achieve a greater well-being and tourist attractiveness.
The Danube Region holds a wide and diversified archaeological heritage whose visibility can be valorized and made more accessible to the general public. The Danube´s Archaeological eLandscapes project intended to enhance this heritage by using new technologies, such as virtual reality (VR) and augmented reality (AR), not only to improve the visibility of the archaeological heritage, and especially of the archaeological landscapes, but also to make it more accessible and attractive in tourist way, in order to contribute more generally to the development of sustainable cultural tourism.
Roman Danube Limes represent a common heritage in the Danube Region countries. The term Limes means the remains of border defence’s walls of the Roman Empire. This common heritage can generate new expansion for cultural and sustainable tourism, and can pave the ground for a Cultural Route along the Danube Region. The Living Danube Limes project wanted to remark all these aspects, in order to encourage new development strategies for historical and cultural heritage and to strengthen the connection between countries through the Roman Limes heritage.
The INSiGHTS project (INtegrated Slow, Green and Healthy Tourism Strategies) focused its objective on the development of tourism strategies that meet the increasing demand for a slower, greener and healthier tourism. Danube Region’s natural and cultural resources must be preserved and valorized at the same time, to become more accessible to the broad public and more attractive as tourist destinations, especially for slow, green and healthy tourism and more generally for sustainable tourism.
By Laura Khamis, Interreg Volunteer Youth