Mnohé cenné ekologické koridory Karpát a iných pohorí v dunajskom regióne brzdí alebo ohrozuje ekonomický rozvoj, napríklad výstavba líniovej dopravnej infraštruktúry alebo intenzívne poľnohospodárske, lesnícke či vodohospodárske postupy. Nie sú totiž naplánované dostatočne na to, aby sa zachovala ekologická konektivita a tok viacerých ekosystémových služieb, ktoré tieto prvky zelenej infraštruktúry poskytujú. Zmierňujúce opatrenia ako zelené mosty často chýbajú, alebo sú nefunkčné z dôvodu nevhodného návrhu, umiestnenia a nevhodného manažmentu okolitého využitia územia, napr. poľnohospodárstvo alebo lesníctvo. Vplyvom dopravy dochádza k usmrteniu a zníženej reprodukčnej úspešnosti kľúčových druhov živočíchov závislých od funkčných koridorov. Projekt SaveGREEN má za cieľ demonštrovať spôsoby navrhovania vhodných zmierňujúcich opatrení a udržiavania alebo zlepšovania funkčnosti ekologických koridorov prostredníctvom integrovaného plánovania.
Slovensko zastupujú v projektoch partneri:
Asociovaní projektoví partneri:
Od jesene 2021 terénni experti zo združenia Zarand študujú vplyvy prírodných a umelých prekážok a ľudskej činnosti na druhy cicavcov, aby pochopili funkčnosť a efektívnosť niekoľkých lokalít sústavy Natura 2000 v Rumunsku (napr. Defileul Muresului, Podisul Lipovei- Poiana Rusca, Zarandul de Est a pohorie Metaliferi).
Posúdenie funkčnej prepojenosti koridorov pre voľne žijúce živočíchy, ktoré zahŕňa vykonávanie celého radu monitorovacích činností, je podstatnou súčasťou programu SaveGREEN.
Po modelovaní dôležitých zón pre konektivitu založenom na GIS, združenie Zarand v spolupráci s odborníkmi na rôzne skupiny druhov (rastliny, bezstavovce, ryby, obojživelníky, plazy a cicavce) navrhlo plán monitorovania pre pilotnú oblasť Arad-Deva v Rumunsku.
Tieto výsledky monitorovania v kombinácii s informáciami zdieľanými miestnymi zainteresovanými stranami sa použijú na vytvorenie koherentnej databázy na uľahčenie rozhodovania a na podporu rozvoja miestneho medzisektorového akčného plánu na úrovni krajiny.