Projekt MEASURES ide do finále. Prezentácii výsledkov bude venovaná záverečná konferencia

5.5.2021

Projekt MEASURES podporený z Dunajského národného programu sa blíži ku koncu. Počas troch rokov spojil sedem krajín a zameral sa na identifikovanie kľúčových biotopov aj zavedenie ochranných opatrení pozdĺž rieky Dunaj. Výsledky projektu predstaví projektový tím počas  dvojdňovej online konferencie,  ktorá sa bude konať 10. a 11. mája 2021.  
 
Prvý deň konferencie otvorí prezentácia súhrnných kľúčových výsledkov, následne na ňu nadviaže   séria prezentácií a diskusií. Medzi najdôležitejšie témy tohto dňa budú patriť:

  • informačný systém MEASURES,
  • výsledky národných workshopov a vízia budúcnosti,
  • zber a mapy údajov o biotopoch,
  • eDNA metabarcodingový prieskum spoločenstiev rýb v Dunaji a jeho prítokoch,
  • Life-Boat 4 sturgeons - návrh projektu na riešenie ex situ ochrany dunajských jeseterov.

Diskusia o Stratégii ochrany ekologického koridoru v povodí Dunaja, ako aj spoločné zasadnutie MEASURES - VERBUND vodná energia bude tvoriť program druhého dňa konferencie.
 
Program konferencie si môžete stiahnuť (PDF - 164.79 kB).
 
Prihlásenie a registrácia:
Na konferenciu sa môžete, prostredníctvom emailu na adresu measures_coord@boku.ac.at, predmet emailu: MEASURES - Final Conference, registration
 

O projekte MEASURES

Realizácia projektu MWEASURES prebieha od 01-06-2018 do 31-05-2021.  Je podporený z Dunajského národného programu a spája Rakúsko, Maďarsko, Rumunsko, Bulharsko, Slovinsko, Chorvátsko a Slovensko. Za Slovensko sa do projektu zapojila Pedagogická fakulta Trnavskej univerzity v Trnave.  
Cieľom projektu bolo vytvoriť ekologické koridory identifikáciou kľúčových biotopov a zaviesť ochranné opatrenia pozdĺž Dunaja a jeho hlavných prítokov. Vlajkovou loďou projektu sa stali jesetery a ďalšie sťahované druhy rýb, na ochranu ktorých sa projekt zameral. Predstavujú totiž historické, hospodárske a prírodné dedičstvo Dunaja a zároveň sú indikátormi ekologického stavu jeho vodných tokov, najmä pokiaľ ide o funkciu rieky ako ekologického koridoru. Nadnárodné riadenie týchto koridorov a obnovné akcie, ako aj zarybnenie pôvodnými druhmi sú nevyhnutné.
 
Počas troch rokov realizácie projektu MEASURES boli:

  • zmapované a identifikované kľúčové biotopy  prostredníctvom vývoja a testovania
  • ​metodiky mapovania biotopov sťahovavých rýb,
  • vypracovaná harmonizovaná stratégia obnovy zelených koridorov,
  • prišlo  k zarybneniu dvoch pôvodných druhov, čím sa zachovala genetická zásoba v Maďarsku a Rumunsku,
  •  zriadená sieť na spoločné osídlenie cieľových druhov a vypracovaná príručka na prevádzkovanie zariadení na chov plodov, ktorá poskytne potomstvo potrebné na opätovnú populáciu.

Prístup odborníkov, štátnych inštitúcií a širokej verejnosti k dostupným informáciám uľahčí implementovaný informačný systém MEASURES.
 
Viac informácií o projekte: http://www.interreg-danube.eu/approved-projects/measures